Hajnówka 2003

Biała Róża (Zenobiusz Golonko) wspomaga akcję
Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy w Hajnówce

Czerwone serca w Białej RóżyTradycyjnie już w akcji WOŚP udział bierze Hajnówka. Od trzech lat odbywa się ona pod opieką przedsiębiorcy Zenobiusza Golonko - właściciela restauracji "Biała Róża". Wolontariuszom pomagał personel restauracji, gdzie znajdował się hajnowski sztab Romualda Kacprzaka i Krzysztofa Czarneckiego. Kwestowało ponad 50 wolontariuszy - uczniów miejscowych szkół. W tym roku pieniądze zbierano na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych.
W "Białej Róży" odbyła się aukcja i loteria przeróżnych fantów ofiarowanych przez sponsorów. W trakcie imprezy wystapił białostocki kabaret "Widelec", a wieczorem bawiono się w dyskotece.
Pierwsi wolontariusze rozpoczęli kweste już o siódmej godzinie. Hajnowianie okazali się wrażliwymi i hojnymi darczyńcami. Wolontariusze naliczyli w swoich skarbonakch ponad 17 tysięcy złotych - więcej niż w roku ubiegłym.

Jedyny sztabNiedziela, 12 stycznia, kiedy "grała" Orkiestra, była dla Zenobiusza Golonko dniem bardzo pracowitym. Od kilku lat jest on głównym inicjatorem i organizatorem Orkiestry w Hajnówce. Bardzo wielu ludzi popiera i wspiera jego zaangażowanie na rzecz społeczeństwa.
- Tę akcję przeprowadzamy w Hajnówce już po raz trzeci. Zawsze jest podobny skład sztabu, przede wszystkim młodzież z I LO... i jest to jedyny sztab w Hajnówce - mówi Zenobiusz Golonko - Już jesienią wysyłamy do sztabu głównego w Warszawie zgłoszenie o naszej inicjatywie, że powstał sztab; robimy listę wolontariuszy. Stamtąd przysyłają nam identyfikatory, gadżety do licytacji.
Wolontariusze kwestowali na terenie miasta Hajnówka, a także w Białowieży. Byli we wszystkich hotelach i restauracjach. Turyści zagraniczni byli wyjątkowo hojni. Każdy ofiarodawca otrzymywał informację o wieczornej imprezie w "Białej Róży" - aukcji i loterii fantowej. Losy na loterię (5 zł) były jednocześnie wejściówką.

Fanty- Na ten szczytny cel otrzymaliśmy mnóstwo atrakcyjnych i bardzo cennych fantów od kilkunastu różnych firm, zakładów, sklepów, aptek, kwiaciarni oraz od osób prywatnych - mówi Zenobiusz Golonko. - Tak na przykład: z "Furnela" tapczan biurowy, witrynę i kredens, firma "Orlas" z Orli przekazała ponad 50 pięknych wyrobów z chrustu brzozowego, w tym dużego żubra, który został zlicytowany w Białymstoku.

Hajnowska młodzież""Gramy, bo cel jest ważny" wyznała zgodnie hajnowska młodzież, wsród której są już nowe pokolenia wolontariuszy. Do największych "zapaleńców", godnych wpisania na złotą listę działaczy, zdaniem sztabu WOŚP Hajnówka, bezsprzecznie należy zaliczyć: Dominika Antiopowa, Iwonę Biedulę, Annę Boreczko, Małgorzatę Bujnowską, Karola Burzyńskiego, Rafała Dubkowicza, Katarzynę Puch, Krzysztofa Zakrzewskiego, Annę Zyskowską i Dianę Dymińską, która po raz kolejny zebrała najwięcej pieniędzy.

Ania Boreczko, uczennica Liceum Ekonomicznego w Hajnówce "grała" już po raz trzeci:
- Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością hajnowian. Ludzie sami do nas podchodzili, szczególnie osoby bardzo młode i nie raz po kilka razy wrzucali do puszek. Było bardzo zimno, więc chodziliśmy ogrzać się do klatek schodowych, ale zbierali wszyscy na zmianę. Zostaliśmy bardzo mile potraktowani przez pewną panię, która koło kościoła przyniosła nam herbatę i ciasto. Podziękowała nam za to, że wspieramy małe dzieci i trzy razy wrzuciła pieniądze do puszki.
Dominik Antiopow, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Hajnówce:
- Kwestuję już od wielu lat. Ludzie zaakceptowali akcje, a księża już nawet sami namawiają ludzi, by nam wpłacali pieniądze. Kwestowaliśmy głównie przy kościołach i cerkwiach oraz w tych częściach miasta, gdzie jest największy ruch.
Karol Burzyński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Hajnówce:
- Do Orkiestry mieszkańcy podchodzą jak do zabawy. Większośc daje chętnie, niektórzy czasem powiedzą coś niemiłego, ale to sporadyczne przypadki. Najwięcej ofiarowywało ludzi starszych i kobiety z dziećmi, kobiet w ciąży. Widać było wielką ludzką solidarność.

 

<<powrót

 


Ostatnia aktualizacja dokumentu: 18.02.2003
Zalecana rozdzielczość 800x600
Projekt i wykonanie Centrum Plus.